Zbyt wysoki cholesterol jest niebezpieczny dla zdrowia. Tych objawów nie można lekceważyć
Podwyższone stężenie cholesterolu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać, że zaburzona jest gospodarka lipidowa?
Zbyt wysoki cholesterol jest śmiertelnie niebezpieczny
Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów w Polsce, odpowiadają za 40-50 proc. przypadków śmiertelnych. Najczęstszy czynnik ryzyka tych schorzeń to zaburzenia lipidowe. Jak oceniają polscy kardiolodzy, mogą dotyczyć nawet 60 proc. naszej populacji.
Główna postać tych zaburzeń to hipercholesterolemia, czyli podwyższony poziom cholesterolu. W naszym kraju może być nawet 20 mln osób mających hipercholesterolemię. Większość z nich nie jest świadoma tego zaburzenia. Z kolei na rodzinną hipercholesterolemię choruje około 140 tys. osób w naszym kraju, z czego bardzo niewielki odsetek został rozpoznany.
Zaburzenia lipidowe nie dają objawów
Zaburzenia lipidowe najczęściej nie dają objawów. Często jednak towarzyszą im inne schorzenia, jak nadciśnienie tętnicze, niewłaściwy poziom glukozy we krwi (cukrzyca typu 2) oraz nadmierna masa ciała (nadwaga lub otyłość).
Z uwagi na bezobjawowy przebieg schorzenia, z czasem objawami hipercholesterolemii mogą się stać jej powikłania. To przede wszystkim miażdżyca (choroba naczyń obwodowych), która może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
Objawy podwyższonego cholesterolu
Sygnały mówiące o postępującej hipercholesterolemii pojawiają się u niewielkiej liczby osób. Jest kilka objawów, które wyraźnie wskazują na zaburzenia gospodarki lipidowej. Do tej grupy należą:
- Ksantomy, czyli żółtawe zmiany skórne (grudki lub plamki), pojawiające się na ścięgnach, okostnej lub skórze na łokciach, kolanach, kostkach dłoni czy ścięgnie Achillesa.
- Ksantelazma, inaczej kępki żółte (żółtaki), czyli żółte plamki pojawiające w okolicach powiek
- Arcus Senilis, inaczej łuk starczy – biały kub szary pierścień dookoła rogówki. Najczęściej dotyczy osób starszych, ale może sygnalizować nieprawidłowości lipidowe nawet u 30-latków.
Jest też grupa objawów nieswoistych, które mogą być mylone z innymi schorzeniami, a jednak mają podłoże lipidowe. Mogą to być:
- bóle nóg podczas chodzenia,
- skurcze łydek,
- drętwienia nóg i stóp,
- błyszcząca skóra na stopach,
- bóle stawów,
- ból w klatce piersiowej,
- ogólne osłabienie,
- zaburzenia widzenia,
- problemy z gojeniem się ran,
- problemy z pamięcią i koncentracją.
Ponieważ zbyt wysoki cholesterol może nie dawać objawów, lekarze cały czas przypominają o badaniach kontrolnych w tym kierunku oraz zdrowym stylu życia (odpowiednia dieta i aktywność fizyczna).